Ile razy przeprowadzaliście się w życiu?
Statystycznie rzecz ujmując z pewnością mniej (2-3 razy) niż robi to uśredniony Europejczyk (4-5 razy) i dużo mniej niż osoba mieszkająca w USA (nawet 11 razy). Współczesny rynek pracy, style życia i warunki ekonomiczne, w jakich zaspokajamy swoje potrzeby mieszkaniowe, wymagają od nas coraz większej elastyczności i mobilności. Pytanie, czy sytuacja na rynku mieszkaniowym odpowiada na te potrzeby. Dlaczego Polki i Polacy przeprowadzają się tak rzadko - średnio raz na 15 lat? Z czego wynika ta mała mobilność? Jak wpływa na rynek pracy czy życie każdego i każdej z nas? I wreszcie: czy należy to zmienić i jak można to zrobić?
W drugiej debacie cyklu „Pytania o dom” przyglądamy się współczesnemu nomadyzmowi w polskim wydaniu. I zastanawiamy się, czy i jak różni się on od koczownictwa.
Gościniami Filipa Springera w tej edycji cyklu „Pytania o dom” będą:
Aleksandra Trapp - Head of Culture and Trends w infuture.institute. Wykładowczyni na Uniwersytecie SWPS. Współautorka kilkunastu raportów m.in. „Praca. Scenariusze przyszłości", „Pracownik przyszłości", „Future of Office Spaces",„AI: konsekwencje i wyzwania”, „Living buildings. Przyszłość biurowców do 2050.”, „Wędrowcy. Raport o współczesnych nomadach” i książki "Far Future. Historia jutra". Wielbicielka trendu lifelong learning. Jej zainteresowania skupiają się wokół procesów kierujących ludzkimi zachowaniami i analizy zjawisk społecznych, szczególnie tych kształtujących obecną i przyszłą rzeczywistość.
Ewa Tęczak - Współautorka raportów i publikacji dotyczących rynku nieruchomości, uczestniczka konferencji branżowych. Współpracowała z organizacjami branżowymi przy popularyzacji tematów związanych z profesjonalizacją rynku najmu mieszkaniowego. Ekspertka rynku nieruchomości, odpowiedzialna za marketing B2B w Otodom (Grupa OLX). Od ponad 18 lat zajmuje się komunikacją, z czego przez ponad 13 lat w branży nieruchomości. W tym czasie miała okazję pracować zarówno w segmencie B2B jak i B2C. Zanim dołączyła do OLX, była odpowiedzialna za całość działań związanych z pozycjonowaniem marki w międzynarodowej firmie doradczej JLL (a przed połączeniem firm w REAS, pierwszej firmie doradczej z sektora mieszkaniowego w Polsce).

Czym jest cykl „Pytania o dom"?
„Dom jest wtedy, kiedy jest cukiernica” – mówi jedna z bohaterek „13 pięter”, wydanej w 2015 roku głośnej książki Filipa Springera poświęconej problemowi mieszkaniowemu w Polsce. Od tego pytania zaczyna się przygoda reportera z tym jednym z najbardziej fundamentalnych dla człowieka pytań. Autor zadaje je mieszkańcom reprywatyzowanych kamienic, prezesom banków, agentom nieruchomości i deweloperom. Ale przede wszystkim stawia przed nim także zwykłych ludzi. Dziesięć lat po premierze tej książki Filip Springer wraca do tamtego kluczowego pytania. W cyklu spotkań w Faktycznym Domu Kultury zapyta o dom zaproszonych gości.
Mecenasem tego cyklu jest serwis Otodom.