2025-03-12

Druga debata z cyklu „Pytania o dom”

Wiadomości

Ile razy przeprowadzaliście się w życiu?

Statystycznie rzecz ujmując z pewnością mniej (2-3 razy) niż robi to uśredniony Europejczyk (4-5 razy) i dużo mniej niż osoba mieszkająca w USA (nawet 11 razy). Współczesny rynek pracy, style życia i warunki ekonomiczne, w jakich zaspokajamy swoje potrzeby mieszkaniowe, wymagają od nas coraz większej elastyczności i mobilności. Pytanie, czy sytuacja na rynku mieszkaniowym odpowiada na te potrzeby. Dlaczego Polki i Polacy przeprowadzają się tak rzadko - średnio raz na 15 lat? Z czego wynika ta mała mobilność? Jak wpływa na rynek pracy czy życie każdego i każdej z nas? I wreszcie: czy należy to zmienić i jak można to zrobić?

W drugiej debacie cyklu „Pytania o dom” przyglądamy się współczesnemu nomadyzmowi w polskim wydaniu. I zastanawiamy się, czy i jak różni się on od koczownictwa.
Gościniami Filipa Springera w tej edycji cyklu „Pytania o dom” będą:
Aleksandra Trapp - Head of Culture and Trends w infuture.institute. Wykładowczyni na Uniwersytecie SWPS. Współautorka kilkunastu raportów m.in. „Praca. Scenariusze przyszłości", „Pracownik przyszłości", „Future of Office Spaces",„AI: konsekwencje i wyzwania”, „Living buildings. Przyszłość biurowców do 2050.”,  „Wędrowcy. Raport o współczesnych nomadach” i książki "Far Future. Historia jutra". Wielbicielka trendu lifelong learning. Jej zainteresowania skupiają się wokół procesów kierujących ludzkimi zachowaniami i analizy zjawisk społecznych, szczególnie tych kształtujących obecną i przyszłą rzeczywistość.
Ewa Tęczak - Współautorka raportów i publikacji dotyczących rynku nieruchomości, uczestniczka konferencji branżowych. Współpracowała z organizacjami branżowymi przy popularyzacji tematów związanych z profesjonalizacją rynku najmu mieszkaniowego. Ekspertka rynku nieruchomości, odpowiedzialna za marketing B2B w Otodom (Grupa OLX). Od ponad 18 lat zajmuje się komunikacją, z czego przez ponad 13 lat w branży nieruchomości. W tym czasie miała okazję pracować zarówno w segmencie B2B jak i B2C. Zanim dołączyła do OLX, była odpowiedzialna za całość działań związanych z pozycjonowaniem marki w międzynarodowej firmie doradczej JLL (a przed połączeniem firm w REAS, pierwszej firmie doradczej z sektora mieszkaniowego w Polsce).
Czym jest cykl „Pytania o dom"?
„Dom jest wtedy, kiedy jest cukiernica” – mówi jedna z bohaterek „13 pięter”, wydanej w 2015 roku głośnej książki Filipa Springera poświęconej problemowi mieszkaniowemu w Polsce. Od tego pytania zaczyna się przygoda reportera z tym jednym z najbardziej fundamentalnych dla człowieka pytań. Autor zadaje je mieszkańcom reprywatyzowanych kamienic, prezesom banków, agentom nieruchomości i deweloperom. Ale przede wszystkim stawia przed nim także zwykłych ludzi. Dziesięć lat po premierze tej książki Filip Springer wraca do tamtego kluczowego pytania. W cyklu spotkań w Faktycznym Domu Kultury zapyta o dom zaproszonych gości.
Mecenasem tego cyklu jest serwis Otodom.

Może Cię zainteresować

Felieton
Wojciech Orliński
SEO SREO

Pojęcie enshittification („zgównienie”) zostało wylansowane przez Cory’ego Doctorowa. Według niego internetowe korporacje działają podobnie do króla Midasa - też zamieniają wszystko, czego się dotkną, w jedną substancję, acz znacznie mniej szlachetną.

Wywiad
Stelmach / Springer
Ostatni bastion metafizyki

Po każdych wyborach nowy rząd zwołuje wielką naradę z architektami, urbanistami, deweloperami. Powstaje lista rekomendacji, jak znosić bariery w mieszkalnictwie. Przez całą kadencję nic się z nią nie dzieje, a potem są wybory, nowy rząd i kolejna narada.

Cykl rozmów
Gitkiewicz przetrząsa...
Kieszeń Grzebałkowskiej

Ten cykl nazywa się Kieszeń. Jest poświęcony reporterskim kieszeniom i temu, co można w nich znaleźć – fizycznie i w przenośni. W pierwszym odcinku gościmy Magdalenę Grzebałkowską, autorkę wielu znakomitych tekstów i książek reporterskich. Ostatnio spod jej pióra wyszły „Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej” (Znak 2024) oraz napisana wspólnie z Ewą Winnicką „Jak się starzeć na bogato” (Agora 2024).

Wywiad
Michoń / Springer
Generacja Z dorośnie do kredytu. Bo musi

Ponad sześćdziesiąt procent badanych deklaruje, że zdecydowanie nie chce brać kredytu hipotecznego. I ponad siedemdziesiąt procent spośród tych, którzy zdecydowali się na ten krok, uważa, że była to słuszna decyzja. Polacy bardzo nisko oceniają swoją sytuacje finansową i bardzo lubią mieszkania i domy, w których żyją. A statystyka Polski jeśli chodzi o warunki mieszkaniowe szoruje po europejskim dnie.

wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 

Grantor

kpo getLogotypesStrip