Od 2023 roku współpracujemy z Niemieckiem Stowarzyszeniem Dziennikarzy DJV e.V. Staramy się wymieniać doświadczeniami i dyskutować o najważniejszych wyzwaniach, z jakimi mierzą się dziennikarki i dziennikarze.
Organizujemy wyjazdowe warsztaty, na które zapraszamy ekspertów i ekspertki nie tylko ze świata mediów, ale także reprezentujących akademię.
Jak dotąd odbyły się dwa intensywne seminaria: w listopadzie 2023 w Kostrzynie nad Odrą zorganizowaliśmy warsztaty poświęcone wyzwaniom klimatycznym, a w listopadzie 2024 w Poznaniu seminarium pt. „AI and history reporting”, poświęcone pamięci i pracy z archiwami.
Zastanawialiśmy nad tym, w jaki sposób szukać tematów, weryfikować wiedzę i tworzyć treści, które przemawiają nie tylko do entuzjastów historii, jak wielkie narracje – w tym budowane przez czołowe instytucje – wpływają na język mówienia o historii w mediach, jak korzystać z narzędzi akademickich i gdzie przebiegają linie napięć między światem akademii a reportażu, a także jak mogą nam pomóc narzędzia sztucznej inteligencji.
Wśród zaproszonych gości i gościń byli m.in. Anette Harlfinger / dyrektorka działu historyczno-naukowego ZDFinfo, dr Karolina Ćwiek-Rogalska / kierowniczka grantu ERC „Recycling the German Ghosts”, Instytut Slawistyki PAN, Kamila Sobczyk / Delloitte Polska, dr hab. Anna Wylegała / Instytut Filozofii i Socjologii, Polska Akademia Nauk, dr Gundula Bavendamm / Dyrektorka Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie, prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz / Dyrektor Centrum Willy’ego Brandta i Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej, dr Jakub Gałęziowski / Prezes Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej i autor książki „Niedopowiedziane biografie: polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, Christiane Hoffmann / dziennikarka i autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca, dr Joanna Ostrowska/historyczka, krytyczka filmowa i dramaturżka, autorka m.in. książki „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
W 2025 planujemy kolejne seminaria.