Cykl spotkań
Kiedy:
17 lutego 2025 poniedziałek
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury
FDK ul. Gałczyńskiego 12 Warszawa
Godzina:
18:00

Pytania o dom 1/5. „Mieć, być, pomieszkiwać”

„Dom jest wtedy, kiedy jest cukiernica” – mówi jedna z bohaterek „13 pięter”, wydanej w 2015 roku głośnej książki Filipa Springera poświęconej problemowi mieszkaniowemu w Polsce. Od tego pytania zaczyna się przygoda reportera z tym jednym z najbardziej fundamentalnych dla człowieka pytań. Autor zadaje je mieszkańcom reprywatyzowanych kamienic, prezesom banków, agentom nieruchomości i deweloperom. Ale przede wszystkim stawia przed nim także zwykłych ludzi. Dziesięć lat po premierze tej książki Filip Springer wraca do tamtego kluczowego pytania. W cyklu spotkań w Faktycznym Domu Kultury zapyta o dom zaproszonych gości.
17 lutego spotkamy się po raz pierwszy. Rozmawiać będziemy pod hasłem „Mieć, być, pomieszkiwać”. Na scenie Faktycznego Domu Kultury zasiądzie Magdalenę Milert – architektka i urbanistka, która w swoich social media jako PIEING opowiada o gospodarce przestrzennej, architekturze, urbanistyce oraz psychologii przestrzeni. Propaguje dobry miejski UX i podkreśla, że miasto ma być zrobione porządnie i dostępne dla wszystkich, a także zaadaptowane do zmian klimatycznych, wyróżniona w Kobietach Forbes Women 2021.
Naszym drugim gościem będzie Piotr Michoń – ekonomista, który w swoich pracach łączy ekonomię z psychologią, socjologią, historią czy filozofią. Twórca bloga i podcastu Ekonomia Szczęścia (ekonomiaszczescia.pl). Na co dzień profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i członek zarządu International Quality of Life Studies. Był stypendystą programu Marie Curie, jest członkiem Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej, Polskiej Akademii Nauk. Popularyzator nauki, autor książek i artykułów naukowych, kierownik licznych projektów. Publikował m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Newsweeku”, TVN24. Występował między innymi na Festiwalu Fantastyki Pyrkon, TEDx Poznań, TEDx HP (Warszawa).
Spotkaniu towarzyszyć będzie premiera raportu Otodom z serii „Szczęśliwy dom” pod tytułem „Mieszkaniowe mieć czy być. Dobrostan Polaków na styku finansów i sposobów zamieszkiwania”.
Po spotkaniu przewidziany jest poczęstunek i networking we Wrzeniu Świata.
Spotkanie będzie transmitowane online, a także dostępne w formie podcastu.
W kolejnych spotkaniach Filip Springer wraz z zaproszonymi gośćmi sprawdzą, co dziś znaczy słowo dom – jak na jego rozumienie wpływa zmieniająca się ciągle rzeczywistość ekonomiczna, ekologiczna, społeczna i polityczna. Czy dom znaczy dla nas to samo, co znaczył 5 albo 10 lat temu? Co myśli o nim, i jak go definiuje Generacja Z? W jaki sposób pandemia zmieniła nasze pojmowanie domu, czy zamknięci i zamknięte w nim dowiedzieliśmy się czegoś, o czym wcześniej nie mieliśmy pojęcia? I wreszcie – jak powinniśmy organizować nasze domy, by pozwalały nam na regenerację? Jak troszczyć się o swój dobrostan, troszcząc się o dom?
Kolejne spotkania w cyklu „Pytania o dom”
6 marca – Dom niejedno ma imię – współczesny nomadyzm
20 marca – Domowe szczęście na kredyt. Psychologiczne i socjologiczne aspekty hipoteki.
2 kwietnia – Najdroższe miasto w Polsce – co o stolicy mówią mieszkania jej mieszkańców i mieszkanek.
15 kwietnia – O dobrostanie mieszkaniowym, czyli na styku potrzeb, marzeń i finansów.
Współpraca:
Otodom

Może Cię zainteresować

wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 

Grantor

kpo getLogotypesStrip