Kiedy:
26 lutego 2025 środa
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury
ul. Gałczyńskiego 12, Warszawa
Godzina:
18:00

Czas na nową architekturę - debata #1. Ejsmont / Czechowicz / Springer / Celiński

Czas na nową architekturę. DEBATA I - Ejsmont / Czechowicz / Springer / Celiński
Dyskusja o Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pokazała, jak powierzchowna bywa debata architektoniczna w Polsce. Większość argumentów, jakie padały przy okazji otwarcia nowego gmachu, miała charakter czysto formalny i estetyczny. Tymczasem znaczenie tego budynku wykracza daleko poza jego wygląd.
W debacie wizualność budynków jest jednak bardzo często stawiana ponad ich użytecznością. Co więcej, debata ta opiera się na fotografiach i komputerowych renderach - wizualnych reprezentacjach budynków, a nie samych budynkach. W pierwszym odcinku naszego cyklu Artur Celiński zada pytania o to jak formę Muzeum Sztuki Nowoczesnej wpłynęły na odbiór tego gmachu. Rozmowa ma być przyczynkiem do refleksji o tym, co w architekturze widzimy, gdy na nią patrzymy, a czego zobaczyć i sfotografować się nie da, i jaki ma to wpływ na projektowanie i używanie budynków.
W spotkaniu wezmą udział:
Marta Ejsmont / fotografka pracująca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, autorka książki fotograficznej „MSN. Budowa muzeum” dokumentującej proces powstawania tego gmachu.
Marcin Czechowicz/ MCM Production - z wykształcenia architekt, z pasji fotograf architektury i wnętrz. Od prawie 25 lat współpracuje z magazynami wnętrzarskimi i architektonicznymi w Polsce i na świecie. Autor zdjęć gmachu MSN opublikowanych w Architekturze - Murator
Filip Springer / Ir2.info - pisarz i fotograf, autor książek poświęconych architekturze, przestrzeni i krajobrazowi. W wydanej niedawno „Szarej godzinie” podejmuje wątek wizualności budynków.
Prowadzenie: Artur Celiński - redaktor naczelny „Architektury-Murator”.
Po dyskusji przewidziany jest poczęstunek i networking we Wrzeniu Świata.
„Czas na nową architekturę" to cykl debat organizowanych przez Fundację Instytut Reportażu, we współpracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki oraz „Architekturą-Murator”. Mecenasem cyklu jest Invest Komfort.
Architektura znajduje się w przełomowym momencie. Nowe wymagania ekologiczne, presja ograniczenia ruchu budowlanego, rosnące potrzeby inwestorów i użytkowników sprawiają, że przyszłość tej dziedziny jawi się jako zagadkowa i tym samym fascynująca. Jednocześnie współczesna polska architektura jest pod wieloma względami lepsza niż dekadę czy dwie temu. Jeśli jednak mamy uporać się z wyzwaniami, jakie przed nami stoją, za kolejne dwie dekady architektura musi wyglądać i działać zupełnie inaczej. A to oznacza, że konieczny jest głęboki i zakrojony na lata namysł nad jej kondycją i przyszłością. Kto dokładnie ma to robić, kto może, kto ma ku temu warunki? Jaka jest rola państwa, a jaka prywatnych interesariuszy? I gdzie w tym wszystkim są architekci i architektki?

Artur Celiński - redaktor naczelny najstarszego i najważniejszego w Polsce magazynu architektonicznego – „Architektury–Murator” – zada te wszystkie pytania swoim gościom w cyklu „Czas na nową architekturę” organizowanym przez Instytut Reportażu, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz Invest Komfort. Przez najbliższych pięć miesięcy w Faktycznym Domu Kultury będziemy się spotykać z czołowymi polskimi architektami i architektami, osobami, które architekturę badają, kształtują, fotografują i opisują. Wspólnie zastanowimy się, co nam umyka, gdy sprowadzamy budynki do obrazków, jak ratować proces projektowania, jeszcze zanim w ogóle się rozpocznie i gdzie sytuować sprawczość architektów. Jedną z debat poświęcimy drzewom, aby pokazać, że budowa wcale nie musi im zagrażać, a może sprzyjać. Cykl podsumujemy dyskusją o przyszłości i o tych, którzy mają wszystkie narzędzia, aby ją kształtować. Każda debata będzie transmitowana online. Rozmów będzie można także posłuchać w podcaście „Architektury – Murator”.
W kolejnych spotkania w cyklu udział wezmą:
Monika Arczyńska (a2p2)
Artur Celiński (Architektura-murator)
Michał Ciomek (Invest Komfort)
Michał Duda (Muzeum Architektury)
Paweł Grodzicki (WXCA)
Szymon Januszewski (Insomnia)
Robert Konieczny (KWK Promes)
Wojciech Kotecki (BGK)
Bolesław Stelmach (Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki)
Magdalena Wnęk (Toposcape)

Może Cię zainteresować

wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 

Grantor

kpo getLogotypesStrip