Czas na nową architekturę

Architektura znajduje się w przełomowym momencie. Nowe wymagania ekologiczne, presja ograniczenia ruchu budowlanego, rosnące potrzeby inwestorów i użytkowników sprawiają, że przyszłość tej dziedziny jawi się jako zagadkowa i tym samym fascynująca. Jednocześnie współczesna polska architektura jest dziś pod wieloma względami lepsza niż dekadę czy dwie temu. Jeśli jednak mamy uporać się z wyzwaniami, jakie przed nami stoją, za kolejne dwie dekady architektura musi wyglądać i działać zupełnie inaczej. A to oznacza, że konieczny jest głęboki i zakrojony na lata namysł nad jej kondycją i przyszłością.

Mecenasem cyklu jest Invest Komfort

Kto dokładnie ma to robić, kto może, kto ma ku temu warunki? Jaka jest rola państwa, a jaka prywatnych interesariuszy? I gdzie w tym wszystkim są architekci i architektki?

Artur Celiński - redaktor naczelny najstarszego i najważniejszego w Polsce magazynu architektonicznego – „Architektury–Murator” – zada te wszystkie pytania swoim gościom w cyklu „Czas na nową architekturę” organizowanym przez Instytut Reportażu, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz Invest Komfort. Przez najbliższych pięć miesięcy w Faktycznym Domu Kultury będziemy się spotykać z czołowymi polskimi architektami i architektami, osobami, które architekturę badają, kształtują, fotografują i opisują. Wspólnie zastanowimy się, co nam umyka, gdy sprowadzamy budynki do obrazków, jak ratować proces projektowania, jeszcze zanim w ogóle się rozpocznie i gdzie sytuować sprawczość architektów. Jedną z debat poświęcimy drzewom, aby pokazać, że budowa wcale nie musi im zagrażać, a może sprzyjać. Cykl podsumujemy dyskusją o przyszłości i o tych, którzy mają wszystkie narzędzia, aby ją kształtować. Każda debata będzie transmitowana online. Rozmów będzie można także posłuchać w podcaście „Architektury – Murator”.

 

Gośćmi cyklu będą: Monika Arczyńska (a2p2) /  Artur Celiński (Architektura-murator) /  Michał Ciomek (Invest Komfort) / Marcin Czechowicz (MCM Production) / Michał Duda (Muzeum Architektury) /  Marta Ejsmont (Muzeum Sztuki Nowoczesnej) / Paweł Grodzicki (WXCA) /  Szymon Januszewski (Insomnia) / Robert Konieczny (KWK Promes) /  Wojciech Kotecki (BGK) / Bolesław Stelmach (Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki) / Magdalena Wnęk (Toposcape)

Tematy spotkań

26 lutego – Co widać, a czego zobaczyć się nie da

Dyskusja o Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pokazała, jak powierzchowna bywa debata architektoniczna w Polsce. Większość argumentów, jakie padały przy okazji otwarcia nowego gmachu, miała charakter czysto formalny i estetyczny. Tymczasem znaczenie tego budynku wykracza daleko poza jego wygląd.

W debacie wizualność budynków jest jednak bardzo często stawiana ponad ich użytecznością. Co więcej, debata ta opiera się na fotografiach i komputerowych renderach - wizualnych reprezentacjach budynków, a nie samych budynkach. W pierwszym odcinku naszego cyklu Artur Celiński zada pytania o to jak wizualne reprezentacje Muzeum Sztuki Nowoczesnej wpłynęły na odbiór tego gmachu. Rozmowa ma być przyczynkiem do refleksji o tym, co w architekturze widzimy, gdy na nią patrzymy, a czego zobaczyć i sfotografować się nie da, i jaki ma to wpływ na projektowanie i używanie budynków.

26 marca – Przed projektem

Gdy inwestycyjna maszyna rusza, czasu na namysł jest coraz mniej. Gdy inwestor jest publiczny, zmiany w projekcie są trudne ze względu na dyscyplinę finansów publicznych i reżimy związane z finansowaniem. W przypadku inwestora prywatnego pośpiech warunkowany jest chęcią albo koniecznością komercjalizacji obiektu. A gdyby tak zrobić krok wstecz? Przecież kluczowe decyzje o projekcie zapadają niekiedy na długo, zanim ktokolwiek usiądzie do projektowania. Warto się przyjrzeć temu momentowi – sprawdzić, co można zrobić dla budynku i jego użytkowników przed procesem projektowym. Na przykładzie szeroko dyskutowanego konkursu na rozbudowę Muzeum Architektury we Wrocławiu sprawdzimy, w jakim sposób można przygotować konkurs albo brief dla pracowni, aby w efekcie powstał jak najlepszy budynek.

16 kwietnia – Nie chcę, ale …

Kodeks etyki zawodowej architekta ustawia wysoko poprzeczkę dla tych, którzy chcą związać się z branżą. Te wymagania weryfikowane są później realiami uprawiania zawodu. Oczekiwania względem architektów i architektek będą rosnąć także w związku z coraz większą świadomością śladu ekologicznego architektury. Jak ta sytuacja przekłada się na trendy i mody? Jaki ma wpływ na postawę i elastyczność inwestorów? Czy architekci i architektki mają sprawczość i gdzie się ona znajduje? I czy da się łączyć komercyjny sukces pracowni z wysokimi wymaganiami związanymi z wykonywaniem „zawodu zaufania publicznego”? To pytania, nad którymi pochylimy się w trzecim spotkaniu z cyklu.

21 maja – Drzewo w architekturze

To temat, który rozpala każdą dyskusję o architekturze i urbanistyce. Pojęcie „betonozy” upowszechnione przez Jana Mencwela stało się dla niektórych poręcznym narzędziem do rozmowy o zieleni w mieście, dla innych cepem, którym można skrytykować każdy architektoniczny gest niebędący aktem zazieleniania. A przecież, przy głębokiej konieczności wprowadzania roślin do naszych miast, nie jest tak, że każdy ich fragment powinien być porośnięty zielenią. W tej dyskusji chcemy jednak być bardziej szczegółowi. Nie będziemy więc mówić o szeroko rozumianej zieleni. Chcemy przyjrzeć się drzewom i zastanowić się, jakie są szanse ich przetrwania w tak niesprzyjającym środowisku jak plac budowy.

18 czerwca – Kto się zajmuje przyszłością architektury

Architektura nie była w podobnym momencie od ponad stu lat. Pytanie o korektę kierunku jej rozwoju to także pytanie o siły, które mogą tej korekty dokonać. Podczas spotkania zastanowimy się, czy rynkowe uwarunkowania sprzyjają, czy może utrudniają zmiany, jaka jest rola państwa i powołanych przez nie instytucji zajmujących się namysłem nad architekturą, a przede wszystkim – czy spoglądając w przeszłość architektury, jesteśmy w stanie wytyczyć jej rozsądną drogę w przyszłość.

wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 

Grantor

kpo getLogotypesStrip