Olga Gitkiewicz

Niedaleko, tu w pobliżu

Artykuł

Zaczynamy nadawać Podcast Lokalny o mniejszych miastach

Zapraszam w podróż. „Podcast lokalny” to reporterska opowieść o miejskości w mniejszej skali.

„Mieszkam między Łodzią a Warszawą”, „mieszkam niedaleko Torunia”, „mieszkam koło Wałbrzycha” – tak się czasem przedstawiają osoby z mniejszych miast. Sama takiego sformułowania używałam i niekiedy używam nadal. Jest w tych wizytówkach chęć zakotwiczenia się na mapie, ale także opowieść o tożsamości: o byciu pomiędzy, na styku, w cieniu większych i bardziej znanych ośrodków.

Wiele reporterek i reporterów, wielu dziennikarzy lokalnych powtarza od lat: małe miasta trafiają na strony główne portali i okładki gazet, gdy wydarzy się w nich coś, co można opatrzyć clickbajtowym nagłówkiem – jakiś szok, jakiś skandal. Końskie stało się popularne od czasu hasła „Wybory wygrywa się w Końskich”, organizuje się tam debaty, choć o Końskich podczas tych debat nie dowiadujemy się niczego. Kilka tygodni temu wiele rozgłośni radiowych donosiło o tym, że mieszkańcy Otwocka w wyniku gigantycznej awarii są pozbawieni wody. W Skierniewicach latem 2019 roku wody zabrakło tak po prostu i miasto stało się na jakiś czas stolicą polskiej suszy – ale też polskiej betonozy, ponieważ tamtejszy pozbawiony jakiejkolwiek zieleni rynek idealnie ilustrował definicję tego zjawiska. W tym roku Skierniewice próbują się na nowo zazielenić, ale to nie jest cała opowieść o tym mieście. Ze względu na położenie pełnią rolę miasta satelickiego wobec Warszawy i Łodzi. I to już nie jest to smutne „pomiędzy” sprzed piętnastu, dwudziestu, trzydziestu lat – od coraz większej liczby włodarzy różnych ośrodków słyszę, że to w porządku być sypialnią, o ile przekłada się na rozwój mieszkaniowy, infrastrukturę transportową i szerzej jakość życia.

W Polsce jest ponad tysiąc miast, małych - około siedmiuset.

W Polsce jest ponad tysiąc miast, z czego sto siedem to tak zwane miasta prezydenckie – rządzą nimi prezydenci, nie burmistrzowie. Małych miast jest około siedmiuset. Około dlatego, że po pierwsze, co roku w styczniu na mapie pojawia się kilka nowych – na przykład w styczniu 2025 roku prawa miejskie dostały Końskowola, Kurów, Wąwolnica, Kazanów, Kobylnica, Sobków i Zaniemyśl. Po drugie, jakąś trudność stanowi samo pojęcie „małe miasto”. Najczęściej stosuje się kryterium ludnościowe, które sprowadza klasyfikację do liczby mieszkańców – zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. W Unii Europejskiej za małe miasto uważa się miejscowość liczącą poniżej pięćdziesięciu tysięcy mieszkańców, w Stanach Zjednoczonych Ameryki – od dziesięciu do pięćdziesięciu tysięcy. W Polsce, podobnie jak w Czechach, granicą bywa dwadzieścia tysięcy.

W wielu krajach definicje nie sprowadzają się jedynie do liczb – bierze się pod uwagę również m.in. gęstość zaludnienia, funkcje, jakie miasta pełnią wobec swoich mieszkańców i otoczenia czy formy użytkowania ziemi. Mniejsze ośrodki są często samowystarczalne. Mieszkańcy i mieszkanki mają w nich na wyciągnięcie ręki to, co najważniejsze: dostęp do edukacji, pracy, usług, kultury, opieki zdrowotnej czy transportu. Hans Elsasser, profesor geografii ekonomicznej z Uniwersytetu w Zurychu zaproponował całkiem, moim zdaniem, użyteczną klasyfikację funkcjonalną, która wyróżnia cztery główne role małych miast: zaopatrzeniową, mieszkaniową, rynku pracy i kulturową. Te funkcje często się zazębiają i uzupełniają. To m.in. tym funkcjom przyglądam się podczas podróży przez małe polskie miasta, które często znajdują się w pobliżu większych aglomeracji. Daje to mieszkańcom wybór: codzienne życie w spokojnym rytmie mniejszego miasta i możliwość korzystania z zasobów dużych ośrodków. Jednak to także wyzwanie – od lat małe miasta, nie tylko polskie, borykają się z odpływem mieszkańców, zwłaszcza młodszych, którzy wybierają większe ośrodki w poszukiwaniu pracy czy edukacji.

Z jakiegoś powodu to o wyzwaniach i trudnościach pisze się w mediach łatwiej niż o zaletach.

Pleszew – kilkunastotysięczne miasto w Wielkopolsce – cztery lata wybrało sobie nowe hasło promocyjne. W sloganie „Kompaktowy Pleszew” zawierają się m.in. przekształcenie dworca kolejowego w centrum kulturalne z biblioteką, aktywna polityka senioralna, nasadzenia drzew, budowa ścieżek rowerowych, inwestycje w samorządowe budownictwo mieszkaniowe. Pleszew jest znany jako pierwsze w Polsce miasto piętnastominutowe, ale znowu – to też nie jest cała opowieść o tym mieście.

*

Wybór zaledwie kilkunastu spośród kilkuset mniejszych miast do cyklu Podcast Lokalny był bardzo trudny i jednocześnie wcale nie był.

Nie tylko mieszkam w niedużym mieście, ale od lat piszę o mniejszych ośrodkach. O tym, jak się w nich żyje, mieszka, pracuje, uczy. Ale teraz jestem w podróży, która ma trochę inny cel: opowiedzieć o mniejszych miastach nie tekstem, ale również dźwiękiem. Głosami mieszkanek i mieszkańców, głosami osób, które mają ciekawe pomysły i je po prostu realizują. Bo coraz częściej to właśnie w mniejszych miejscowościach powstają oryginalne, ciekawe pomysły, innowacyjne polityki w zakresie przestrzeni publicznych, kultury i transportu.

Oczywiście przekraczam tu swoją strefę komfortu, bo nagrywanie bardzo, bardzo różni się od pisania i dla osoby posługującej się na co dzień klawiaturą jest wyzwaniem. Ale niezależnie od narzędzia najważniejszy jest temat. Rozmowy o mieszkalnictwie, przestrzeniach publicznych, transporcie, edukacji i kulturze pokazują, że małe miasta nie są tylko punktami na mapie między większymi ośrodkami – ani mniejszymi, gorszymi, jakimiś tam wersjami metropolii – i wcale nie chcą nimi być. Zasługują na swoją przestrzeń w debacie publicznej, na opowieść, która nie zaczyna się od „pomiędzy”, „obok” czy „z ostatniej chwili”.

Na ten cykl składa się dwanaście odcinków tematycznych. To będzie opowieść o Skierniewicach, Rumii, Łowiczu, Pleszewie, Jarosławiu, Chrzanowie, Przysusze i innych miastach. Nie zamierzam opowiadać całej historii, bo to zwyczajnie niemożliwe. Jak sroka wybieram sobie to, co mnie zaciekawiło, co ostatnio zwróciło moją uwagę i o tym właśnie opowiadam w Podcaście Lokalnym – o mniejszych miastach, o tym, jak one brzmią i jak żyją w 2025 roku.

Odcinki będą dostępne na naszej stronie ir2.info i w platformach podcastowych.

Pierwszy - 25 maja. Kolejne - mniej więcej co tydzień.

 

Może Cię zainteresować

wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 
wspieraj nas na Patronite
 

Grantor

kpo getLogotypesStrip