Biskupizna to mikroregion folklorystyczny obejmujący dwanaście wsi wokół Krobi (wioski te to: Bukownica, Chumiętki, Domachowo, Grabianowo, Posadowo, Potarzyca, Stara Krobia, Sułkowice, Wymysłowo, Żychlewo oraz Rębowo w gminie Piaski i Sikorzyn w gminie Gostyń). Obszar ten od XIII do XVIII wieku stanowił własność biskupów poznańskich co dało początek nazwie mikroregionu oraz nazwy - biskupianin i biskupianka w odniesieniu do mieszkańców Biskupizny.
Pod rządami poznańskich biskupów chłopom pańszczyźnianym w tzw. kluczu krobskim żyło się lżej niż na sąsiednich terenach, będących dobrami szlacheckimi. Decydowały o tym między innymi mniejsze obciążenia pańszczyźniane oraz większe rozmiary gospodarstw chłopskich. W wyniku tej sytuacji w biskupianach zaczęło wykształcać się pewne poczucie odrębności, własnej godności i wręcz elitarności. Równocześnie kształtować zaczęła się charakterystyczna, unikalna biskupiańska kultura ludowa.
Obawy, czy ta odrębna tradycja przetrwa, pojawiły się już w latach 20., wtedy też utworzono Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic, Jego obecny prezes Krzysztof Polowczyk i wiceprezeska Beata Kabała wprowadzają Dybę Lach i Adama Lacha w przepiękny świat żywej tradycji, obecnej w domowej codzienności i przekazywanej z pokolenia na pokolenie.
Film powstał przy okazji wielkopolskiej edycji Festiwalu po Drodze