Fundacja Instytut Reportażu powstała w odpowiedzi na kryzys, którego oznaki obserwowaliśmy w redakcjach już pod koniec pierwszej dekady nowego milenium. Działy reporterskie likwidowano, miejsca dla reportażu na łamach dzienników i tygodników było coraz mniej. Redakcje rzadziej wysyłały też reporterów i reporterki w Polskę i w świat.
Dla oddanych reportażowi czytelników i czytelniczek ta zmiana oznaczała, że zamiast biegać do kiosków po prasę, zaczęli odwiedzać księgarnie. Bo to do książek w sporej części przeniósł się reportaż. Miało to dla tego gatunku dobre i złe konsekwencje – przez chwilę spowodowało nadprodukcję książek, lecz wydaje się, że z tej fazy pomału reportaż wychodzi.
Dla autorów i autorek ta zmiana miała o wiele głębsze i poważniejsze konsekwencje. Redakcje i znajdujące się w nich działy reportażu były miejscami dyskusji i namysłu. W redakcjach analizowało się, o czym i jak pisać, można też było stawiać pierwsze reporterskie kroki pod opieką mistrzów i mistrzyń. Wraz z obkurczeniem i zniknięciem działów reportażu niemal wszyscy, niezależnie od doświadczenia, wieku i dorobku, znaleźliśmy się na frilansie. Dlatego właśnie powstał Instytut Reportażu.
Od początku chcieliśmy być miejscem, w którym o reportażu będziemy mogli znów rozmawiać, gdzie będzie można się go uczyć i rozwijać. Zaczęliśmy od otwarcia Polskiej Szkoły Reportażu oraz księgarnio-kawiarni Wrzenie Świata. Obydwie te inicjatywy działają do dziś. Potem przyszła kolej na następne kroki. Od 2013 roku w Faktycznym Domu Kultury organizujemy rocznie kilkaset wydarzeń poświęconych literaturze non fiction i innym formom dokumentu. Stworzyliśmy też wydawnictwo Dowody, którego nakładem ukazują się nagradzane reporterskie książki. Organizujemy jedyny w Polsce wędrowny festiwal literacki – Festiwal po Drodze, a w ramach Szkoły Ekopoetyki eksperymentujemy z innymi gatunkami, badając możliwości literatury w zmaganiach z wyzwaniami ekologicznymi. Jesteśmy także operatorem międzynarodowych funduszy dla polskich i zagranicznych redakcji, które wspieramy, przyznając im granty, oraz szkoląc ich dziennikarki i dziennikarzy. Prowadzimy też bezpłatne kursy i zajęcia dla młodzieży zainteresowanej reportażem. Od dwóch lat rozwijamy międzynarodowy projekt wymiany doświadczeń między polskimi i niemieckimi dziennikarzami i dziennikarkami.
Co więc sprawiło, że po piętnastu latach zdecydowaliśmy się stworzyć redakcję?
Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: Wy – czytelnicy i czytelniczki wydawanych przez nas książek, publiczność licznie zjawiająca się na organizowanych przez nas wydarzeniach, społeczność skupiona wokół naszych projektów w social mediach.